Deník
Jarmilka bude nad Letonicemi zase čekat na svůj vánek
Na nejvyšším vrcholu národní přírodní rezervace Větrníky vzniká odpočívadlo Jarmilka. Lákat bude na nezapomenutelný výhled do krajiny. Autor: DENÍK/Martina Hašková
včera 11:55
Letonice /REPORTÁŽ/ – Vzdálená od civilizace, a i když na nejvyšším bodě Větrníků, ukrytá mezi poli. Taková bude Jarmilka. Dřevěné zastřešené ekodpočívadlo, které roste na letonickém katastru, v přírodní rezervaci. Kdo bude chtít tento altánek spatřit, bude muset ujít několik kilometrů po trase, na které za slunečného dne nenajde stín. Cíl však bude určitě stát za to.
„Naším záměrem je nalákat sem dospělé i děti. Aby viděli nádhernou přírodu Větrníků a dověděli se něco o nich. Lidi totiž většinou odradí trasa, na které není žádné útočiště před sluncem nebo deštěm," objasňuje důvod vzniku altánku předseda občanského sdružení Procyon, která projekt uskutečňuje spolu s organizací Energis 24, Jiří Pospíšil.
Chtějí i průvodce
Myšlenka na stavbu vznikla přibližně před rokem, kdy sdružení podepsalo dohodu s agenturou ochrany přírody o udržování národní přírodní rezervace u Letonic. „A letos jsme se rozhodli, že v péči chceme pokračovat. Ale už bylo potřeba zajistit techniku, kvalifikované pracovníky a podobně. Proto jsme vytvořili projekt, se kterým jsme oslovili ministerstvo životního prostředí a získali od něj peníze z revolvingového fondu. Součástí projektu byla i propagace oblasti a vzdělávání lidí. A právě Jarmilka má sloužit ke zviditelnění Větrníků," zmiňuje Pospíšil.
Z lidí, které příroda Větrníků nadchne a projeví zájem, členové sdružení chtějí vychovat průvodce. Ti potom budou k dispozici dalším turistům.
Jedním z nich by klidně mohl být mladý zkušený ekonadšenec Jan Toufar z Komořan, který se na stavbě odpočívadla s poetickým jménem podílí od začátku. Tedy přes dva týdny. „Už máme hotovou kamennou zídku, postavené trámy. Minulý týden jsme na ně umisťovali věnec," popisuje Toufar.
Práce je to z mého pohledu náročná, obzvlášť když se řemeslníci od rána do večera pohybují na přímém slunci. „Ale jsme na takové věci zvyklí. Chce to pořádně se natřít opalovacím krémem a hodně pít. I když teď to bude o něco horší, protože se chystáme pokládat střechu," připouští Toufar.
O něco lépe bude za dva týdny, kdy budou nejtěžší práce hotové a ruku k dílu přidají i děti. Protože jde o zelenou střechu, předseda sdružení chce, aby se na jejím tvoření podílely. „Chceme je co nejvíc nalákat. Takže máme v plánu nechat je, aby rostliny vysázely samy. Půjde o ty, které se vyskytují v krajině Větrníků," vysvětluje Pospíšil.
Právě děti se dnes na stavbě taky pohybují. Nejde však o pomocníky, jak jsem si zpočátku myslela. Jsou to účastníci tábora, který o víkendu pořádá mateřské sdružení Kučeráček. „Vymysleli jsme pro ně takovou hru. Musejí obejít šest stanovišť v délce asi sedmi kilometrů. Jsou rozložená po oblasti Větrníků. Úkoly se vztahují k přírodě. Protože víme, že Procyon tady vytváří odpočívadlo a má zde udělaný i plátěný přístřešek, dohodli jsme se, že nám poskytnou útočiště, aby děti nebyly celé dopoledne jen na slunci," říká myslivec Svatopluk Vystavěl, který dnes pomáhá Kučeráčku s organizací.
Že se nebrání ani další spolupráci, a to ani s dalšími spolky, Pospíšil potvrzuje. „Už to tak mezi námi a dalšími občanskými sdruženími v okolí funguje i teď," dodává předseda s tím, že Procyon plánuje ještě jednu stavbu. „Napřed ale musíme dokončit tento projekt," nastiňuje Pospíšil.
Pověst o Jarmilce
A proč vlastně Jarmilka? Název vychází z pověsti, která kdysi dávno vznikla v Letonicích. „Jarmilka byla mladá dívka, do které se zamiloval vánek a chtěl ji za ženu. Měli se sejít právě v místě, kde teď stavíme. Čekala na něj a mezitím si pletla věneček, aby se mu co nejvíc líbila. Vánek ale dlouho nepřicházel a věneček uschnul. Zahodila ho a začala vít nový. Jenomže dřív než vánek přiletěl vichr, který se rozčílil, když viděl, jak trhá kytky. Shodil ji dolů a zasypal kamením," vypráví příběh předseda Procyonu.
Vánek podle pověsti na kopci stále poletuje a hledá svou vyvolenou. Proto tam prý pořád fouká. „A my jsme se rozhodli, že Jarmilku z kamení vytáhneme, aby se konečně s vánkem mohli potkat," odhaluje metaforu stavby Pospíšil.
Deník
Deník - Odpočívadlo Jarmilka začne růst v pátek
Ekoturistické odpočívadlo u Letonic začne už brzy růst. Autor: Vizualizace: Energis 24
Letonice – Vyplnění času mládeže, rozvoj jejího technického myšlení, získání dovedností a pracovních návyků. I tak by se dala shrnout trojice pracovních dílen, za kterou stojí vzdělávací projekt neziskové organizace Energis 24 a letonické občanské sdružení Procyon.
Uskuteční se po tři víkendy v národní přírodní rezervaci Větrníky, zájemci pomůžou s výstavbou veřejně přístupného ekoturistického odpočívadla Jarmilka. První sraz je už tento pátek na kótě 394 – Větrník.
„V případě nepříznivého počasí se sejdeme v klubovně volnočasového areálu Procyon v Letonicích. Potom se ubytujeme a vyslechneme si program následujícího dne. V sobotu budeme pod vedením odborných lektorů pracovat přibližně šest hodin a proložíme to zajímavou přednáškou od některého z odborníků. Pro všechny pracující účastníky bude nachystané jídlo na celý den. Na neděli je pak připravená exkurze do zajímavých míst," představil program za vzdělávací projekt Energis 24 Radovan Šejvl z Bučovic s tím, že organizátoři chtějí oslovit zejména cílovou skupinu ve věku od patnácti do šestadvaceti let.
Každé víkendové setkání brigádníků bude věnované jiným pracím. „Místo nejprve vytyčíme, následovat budou výkopy základů a výstavba zemního valu, zpevněného kamennou suchou zídkou, kde se přiučíme kamenickému umění pod vedením kameníka," řekl Šejvl.
Odborník se bude na stavbě podílet i následující víkend od pátku 26. do neděle 28. července. Ten bude věnovaný tesařským pracím. „Zaměříme se na vlastní dřevěnou konstrukci včetně opláštění odpočívadla. Vše o víkendu v polovině srpna zakončíme umístěním zelené střechy a výstavbou atria s jezírkem, do kterého by měla přepadat případná srážková voda," vysvětlil pořadatel setkání.
Stavba bude mít charakter ze země vyrůstající rotační terénní vlny s otevřeným středem a visutou střechou. Odpočívadlo brigádníci doplní o strom Naděje.
Po technické a materiálové stránce stavbu zajišťuje sdružení Procyon. „Turistické odpočívadlo není zdaleka jediné plácnutí do volné krajiny, v okolí Procyonu postupně vyrůstá celá síť cyklistických, koňských nebo naučných stezek a krytých turistických odpočívadel. Peníze na Jarmilku jsme získali z Revolvingového fondu ministerstva životního prostředí. Tři víkendová setkání rozhodně nebudou pouze o práci, chceme, aby zájemcům něco přinesla. Navíc očekáváme i malé děti s rodiči," naznačil předseda sdružení Jiří Pospíšil.
Nedělní doprovodný program bude patřit návštěvě jednoho z experimentálních nízkoenergetických nebo energeticky téměř soběstačných domů v blízkém okolí. „Ve všech případech se nám budou jejich majitelé nebo stavitelé plně věnovat," slíbil Šejvl.
Autor: Michal Kočí
1.Koňská regionální na LEADERFESTu 2011
Náš projekt První koňská regionální hipostezka se dočkal ocenění ve formě zfilmování jeho výsledků a byl zařazen do republikové prezentace úspěšných "evropských" projektů, realizovaných na venkově v rámci programu rozvoje obcí v období 2007-2013.
Soubor krátkých filmů nesl název Venkov snů a skutečností a prezentoval celkem 10 úspěšných projektů realizovaných na českém venkově v rámci každoročního setkání zástupců Evropských LEADER regionů, které se letos konalo v malebném městečku Štramberk a jehož jsme se s naší prezentací zúčastnili.
Křoviny na Větrníkách
Křoviny přestanou omezovat chráněné rostliny Větrníků.
Letonice – Občanské sdružení Procyon hodlá podat pomocnou ruku při údržbě národní přírodní rezervace Větrníky. Účast lidí ze sdružení umožnilo schválení plánu péče o toto chráněné území.
RÁJ PRO BOTANIKY. Větrníky jsou nejvýznamnější přírodní památkou Vyškovska.
Autor: DENÍK/Michal Sklenář
Hlavní pracovní náplní dobrovolníků má být vykácení a odstranění křovin, které se v rezervaci rozrostly. „Rozšíření křovin negativně ovlivňuje ostatní rostliny. V podstatě likviduje původní rostliny, které jsou ve Větrníkách pod ochranou,“ uvedl předseda sdružení Procyon Jiří Pospíšil.
Přesné podmínky spolupráce při údržbě Větrníků se zájemci dozvědí na informativní schůzce, která se uskuteční dnes od 13 hodin v horní zasedací místnosti obecního úřadu v Letonicích. „Zástupce Chráněné krajinné oblasti Pálava a Větrníků nám vysvětlí, co a na jakém území můžeme vykácet. Také upřesní podmínky, za jakých to můžeme udělat,“ poznamenal Pospíšil.
Letošní akce je totiž jakýmsi zkušebním ročníkem. „Chceme hlavně vymyslet a vyzkoušet pracovní postupy, protože oblast Větrníků se rozkládá v nepřístupném terénu. Také chceme ověřit, zda budeme moci využít při práci třeba koní,“ podotkl Pospíšil.
Zájemci o výpomoc se můžou hlásit. Pokud se kácení křovin setká s kladným ohlasem, je cílem lidí ze sdružení Procyon udělat z ní tradiční letní ochranářskou akci.
Dívky na koních zvládly za větru i holubičky
Cestujeme po vyškovsku
CESTY MĚSTY - speciální příloha vyškovských novin
Prezentace výsledků našeho snažení v rámci propagace území Svazku obcí větrník a MAS Společná cesta, jejímž jsme aktivním členem.